Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada otantik yapısı, muhteşem doğası, teremiz deniziyle destanlarda da adı geçen, son yılların gözde tatil cennetidir. Bozcaada gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. İhtişam dolu doğası, bol oksijeni ve mimarisi ile büyüleneceğiniz bu ada sizleri bekliyor.

Bozcaada

Gezip Göreceğiniz Yerleri ile Bozcaada
Ada Sokakları: Zamanında kasabanın ortasından geçen bir dere, Rum ve Türk Mahallesi diye ikiye ayrılmasında rol oynamış kasabanın. Artık böyle bir ayırım yok ama mimari farklarından hangi mahallede olduğunuzu anlamak mümkün.

Rum Mahallesi; bakımlı evleri ve sokakları ile daha dikkat çekici duruyor. Sokakların birbirini dik kesmesi düzenli bir hava veriyor. Mahallenin tam ortasında bir kilise ve saat kulesi yer alıyor. Bir zamanların kahveleri, meyhane ve tavernaları şimdi turistik restoran, kafe ve dükkân olarak hizmet veriyor. Eski Rum evlerinin bir kısmı yazlık ev bir kısmı da pansiyon ve otel olarak kullanılıyor.

Türk Mahallesi; kıvrımlı sokakları ve ahşap evleri ile belli ediyor kendini. Burada daha az turistik mekân bulunuyor. Son yıllarda yeni açılan pansiyon ve otellerin sayısında artış görülüyor.
Ada sokaklarını bir saat içinde yürüyerek gezmeniz mümkün. Ama bir kere dolaşmak yetmiyor, her seferinde yeni bir ayrıntı yakalanıyor. Özellikle fotoğraf severler için ara sokaklar, bol bol vakit geçirilmesi gereken yerlerdir.

bozcaada kaleBozcaada Kalesi: Boğazın hemen çıkışında olması ve anakaraya yakınlığı sebebiyle yüzyıllar boyunca istilaya açık bir yer olmuş ada. Üzerinde yaşayan medeniyetler ancak bu denli büyük bir kaleyle güvende hissetmişler kendilerini. Şimdi var olma amacını kendi bile unutmuş, meraklı ziyaretçilerini bekliyor kale. Surlarında korsan gemilerini gözetleyen nöbetçilerden beri çok şey değişmiş. Ama yüzyıllardır başında esen poyrazı, tepesinde dolaşan kargaları, dimdik gururlu duruşu değişmemiş.

İç kale bölümünde ada etrafından çıkarılan amforaların sergilendiği bir oda bulunuyor. Ayrıca kalenin bahçesinde adadan çıkarılan çok sayıda eski mezar taşı ve tarihi eser sergileniyor.

Kale 10.00 - 20.00 saatleri arasında ziyarete açık, bilet fiyatı 2 TL'dir.

Şarap Fabrikaları: Bozcaada'nın şarap fabrikaları, şarapçılık geleneğinin çok eski yıllara dayandığı adanın vazgeçilmez yapıları. Adanın 3 eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezindedir. Talay ve Corvus şarap fabrikalarında yaz sezonu boyunca tur düzenleyebiliyor. Bu turlarda fabrikayı gezerek şarap yapımı ile ilgili detaylar bilgiler edinebilirsiniz.

Şarap fabrikalarının yanında tadım yaparak alışveriş yapabileceğiniz şarap satış mağazaları da bulunuyor.

bozcaada ayazma manastırıAyazma Manastırı: Bozcaada’nın ayazması adanın güney kısmında yer alıyor. Burada çift oluklu tarihi bir çeşme, yaşlı çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 tane tek katlı yapı bulunuyor.

Koca çınar ağaçlarının oluşturduğu gölgelik alanı ve sürekli akan çeşmesi ile piknik yapanların tercih ettiği yerlerden biri Ayazma. Özellikle gün batımında denize bakan manzarasına karşı bir ağaca yaslanarak oturmanın keyfine doyulmuyor. Buradaki çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına dair bir efsane de anlatılıyor.

Dilek Mağarası: Ayazma Manastırın alt kısmında bir dilek mağarası bulunuyor. Ziyaretçiler burada mum yakıp adak adıyorlar, taştan ve çalı çırpıdan dileklerini sembolize edecek şekiller yapıyorlar. Mağaranın içindeki üst üste dizilmiş taşlar, hayallerdeki ev ve arabaları anlatıyor aslında !

Bozcaada Müzesi: Bozcaada Müzesi alıştığımız soğuk görünümlü müzelerden değil. Eserlerin zevkli sunumu ve ilgi çekici açıklamaları ile gezmesi keyifli bir müze. Üstelik bir kere gezdikten sonra unutulacak bir yer de değil! Çünkü müze koleksiyonu yerinde durmuyor ve her geçen gün genişliyor.

Müze mağazasından kitap, katalog, kartpostal, antik dönem replika Tenedos sikkelerinden yapılmış kolye, küpe, yüzük, seramik kupalar gibi adayla ilgili hatıralık eşyalar alabilirsiniz.

Bozcaada Müzesi, Rum mahallesinde yer alan tarihi binasında, 23 Nisan-30 Ekim tarihleri, 10.00-20.00 saatleri arasında her gün gezilebilir. Giriş ücretli olup; yetişkinler için 5 TL, öğretmen ve öğrenciler için 3 TL dir.

 

Ağva Otelleri

Üye Girişi
Kayıt olun En Güncel Bozcaada Tatil Fırsatlarından haberdar olmak için üye olun.
21 Mart 2018 - 08:38
Anket
En çok tercih ettiğiniz konaklama tipi?
 

Bozcaada Turları
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Otel Kampanyalarını görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

Son Yorumlar
  • Mustafa Onur
    Bozcaadaya gidip de şarap tadına bakmadan kimse dönmesin bence! Mükemmel şarapları va... Devamı
  • Mert Yalın
    Bozcaada’ya tatile gitmeyi düşünüyorum ama denizi falan nasıldır bir fikrim yok, bilg... Devamı
Web Tasarım
Kimler Çevirimiçi
Şu anda 25 konuk çevrimiçi

Yelken Yarışları
Bozcaada Yelken Yarışları
Temmuz ayındaki yelken yarışlarında yelkenlilerin toplu halde adadan ayrılması tam bir görsel şölen
Bozcaada Otelleri
Bozcaada Otelleri
Hemen hemen her otelin kendine ait lezzetli yemekler yiyebileceğiniz yemyeşil bahçesi bulunmaktadır
Günbatımı
Bozcaada Günbatımı
Tam Dolunay'da bir tarafta güneş batarken bir tarafta ay'ın doğuşunu seyredebilirsiniz.
Şirin Pansiyonlar
Bozcaada Pansiyonları
Şirin konseptleri, tarihi yapılarıyla bozcaada pansiyon ve motelleri sizleri bekliyor.
Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi
Burada yaşayan medeniyetler ancak bu denli büyük bir kaleyle güvende hissetmişler kendilerini.
Bozcaada Otelleri © 2012
Bozcaada'nın en iyi otel ve pansiyonları
WebHome
Tasarım: WebHome | İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri